شنبه 22 آذر‌ماه سال 1382 ساعت 10:14 ق.ظ

Mother Board   برد اصلی

مقدمه مادربرد

بزرگترین بردی که در داخل کیس رایانه مشاهده می شود، مادربرد است. این برد یکی از اجزای اساسی و مهم محسوب می شود. در سال ۱۹۸۲ همزمان با ارائه اولین کامپیوترهای شخصی از برد اصلی استفاده گردید. این برد دربرگیرنده  پروسسور، رم، انواع درایوها (اعم از هارد دیسک، سی دی رام، فلاپی درایو(و سایر موارد می باشد. این قطعات بوسیله کابل به برد اصلی متصل هستند ، در زمان کار کردن رایانه، اطلاعات درایوها، پروسسور و رم در حال انتقال در این برد می باشد. مثلاً زمانی که برنامه ای را اجرا می کنیم یا فایلی را ذخیره می نماییم کارت های مودم، شبکه، صدا و گرافیک بوسیله اسلات های مادربرد به آن وصل می شوند و زمانی که در حال کار با اینترنت هستیم، موسیقی گوش می دهیم و یا برنامه ای را اجرا می کنیم اطلاعات بین کارت ها، برد و پروسسور در حال رد و بدل است. جهت اتصال قطعات برروی مادربرد، شکاف یا اسلات وجود دارد. اکثر کارت ها دارای یک لبه اتصال دهنده می باشند که از طریق این لبه برروی شکاف ها قرار دارند.

اسلاتهای EISA،  ISAو  PCIسه نوع از اسلاتهای مادربرد هستند . اسلاتهای ISA برای گذرگاههای 16 بیتی به کار برده می شودو EISA  یک گذرگاه 32 بیتی استاندارد با IBM است و برای ریزپردازنده های 80386 و 80486 و PENTIUM مورد استفاده می باشد و نیز با کارتهای ISA سازگاری دارد وگذرگاه PCI که در سال 1992 توسط شرکت اینتل معرفی شد برای گذرگاههای 64 بیتی مورد استفاده قرار می گیردو سرعت بیشتری نسبت به EISA دارد .اسلات دیگری که بر روی مادر بردهای امروزی دیده می شود اسلات AGP می باشد که نوعی اتصال سریع که به آداپتور گرافیکی امکان می دهد تا با سرعتی بیشتر از گذرگاههای ذکر شده با CPU اتصال برقرار کند.                                                                      
برد اصلی شامل چند چیپ ست می باشد و این چیپ ها نقل و انتقال اطلاعات بین پروسسور و دیگر اجزا را میسر می سازند. مادربردها در انواع مختلفی از نظر شکل و اندازه تولید می شوند. شکل و اندازه آن ها متناسب با کیس های موجود در بازار می باشد. اگر مادربرد خراب باشد رایانه از کار می افتد. توجه داشته باشید که مادربردها دارای امکانات مشابهی نمی باشند و اگر مادربردی کارت خاصی را پشتیبانی نکند نمی توان از آن کارت استفاده کرد. در ضمن اینکه همه مادربردها نمی توانند با همه  پردازنده ها کار کنند.


اجزای اصلی مادربرد                                         
وجود تمام قطعاتی که برروی مادربرد قرار دارند الزامی می باشد. این قطعات عبارتند از:

  - ۱تراشه های حافظه اصلی(رم) و جایگاه آن
 - ۲
پردازنده و تراشه گیر پردازنده
 - ۳
تراشه های حافظه BIOS
 - ۴
کمک پردازنده و جایگاه آن
 - ۵
کلیدهای قطع و وصل و اتصال گرهای تنظیم)جامپرها(
 - ۶
محل اتصال کابل های برق
 - ۷
محل اتصال صفحه کلید
 - ۸
محل اتصال بلندگو
 - ۹
محل قرارگیری شکاف ها یا اسلات ها
 - ۱۰
باتری و محل اتصال آن
 - ۱۱
چندین قطعه الکترونیکی دیگر مانند خازن ها، کریستال، مقاومت ها، چیپ ست ها و سایر موارد .


خازن ها انرژی را ذخیره می کنند و معمولاً برای تنظیم امواج، به عنوان یکسو کننده، جهت تبدیل جریان متناوب به مستقیم به کار می رود. کریستال ها ضربان های ساعت را در فاصله های زمانی ثابت تولید می کنند و مقاومت ها نیز ولتاژ امواج را تغییر می دهند.


انواع مادربردها از نظر شکل

همان طور که می دانید اندازه مادربردها باید با منبع تغذیه و جعبه رایانه متناسب باشد. انواع مادربردها از نظر شکل عموماً  به موارد زیر تقسیم می شود:


 
مادربرد سبک PC/XT
 
مادربرد سبک AT/Full size
 
مادربرد سبک Baby AT or Mini AT
 
مادربرد سبک LPX
 
مادربرد سبک ATX
 
مادربرد سبک NLX


-
مادربرد سبک: PC/XT  در سال ۱۹۸۱ به بازار عرضه شد و هم اکنون مورد استفاده قرار نمی گیرد. طول آن در حدود ۳۰ و عرض آن در حدود ۲۰ سانتی متر و دارای ۵ شکاف برای کارت ها بود.


-
مادربرد سبک: AT/Full size  در سال ۱۹۸۴ به بازار عرضه شد. طول آن ۳۵ و عرض آن ۳۰ سانتی متر می باشد و تقریباً از دور خارج شدند و دیگر تولید نمی شوند، زیرا بسیار بزرگ بودند.


-
مادربرد سبک Baby AT or Mini AT : تقریباً استاندارد مادربرد AT/Full size را دارد ولی از نظر اندازه کوچک تر از آن است. از آنجایی که این مادربرد در هر جعبه ای جای می گیرد، بیشتر مادربردهای کنونی بدین شکل تولید می شوند.


-
مادربرد LPX : مانند نوع قبل دارای دو گونه کوچک و بزرگ بود. این مادربرد دارای این امکان است که بعد از نصب اتصالات مختلف در قسمت عقب قرار می گیرد و شکاف ها بر روی یک کارت جدا نصب می شود و اتصال گرها در کنار هم در عقب مادربرد قرار می گیرند. درضمن اینکه این نوع مادربردها دارای اتصال گرهای اضافی نیز می باشند.


-
مادربرد ATX  : در سال ۱۹۹۵ طراحی شدند که شباهتی به مادربردهای Baby AT or Mini AT دارند. با این تفاوت که ۹۰ درجه تغییر شکل یافته اند، در این گونه مادربردها تهویه رایانه به خوبی انجام می شود و دارای یک نوع جامپر می باشد. در این نوع بردهای اصلی نمی توان از هر دو نوع حافظه استفاده نمود. این نوع بردها دارای امکاناتی می باشند که می توان بدون استفاده از کابل های بلند قطعات را بر روی آن وصل کرد زیرا دارای جایگاه های خاصی می باشند. درضمن اینکه می توان بر روی شکاف های آن هر کارتی با هر طولی را بر روی آن نصب کرد.

-    : NLX مادربردکار با این نوع مادربردها بسیار ساده می باشد. تعمیرات، نگهداری و ارتقاء آنها نیز ساده تر است.                                                                                               

نظرات (2)
شنبه 22 آذر‌ماه سال 1382 ساعت 10:37 ق.ظ
با سلام
ضمن تبريک اگه ممکنه از کدهای لازم برای تجهيز وبلاک هم بهم اطلاعات بدين
منتظر شما در سايتم هستم
http://www.afzali.co.sr
امتیاز: 0 0
دوشنبه 14 دی‌ماه سال 1383 ساعت 11:51 ب.ظ
خانم مهندس سلام . خیلی با حال می نویسی . خوشحال میشم اگر برام ایمل بزنی . خداحافظ
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد