Active Directory قسمت آخر

چهارشنبه 25 آبان‌ماه سال 1384 ساعت 08:32 ق.ظ

و اما نوبت به Global Catalog میرسد! Global Catalog سرویسی است که مسئول نگهداری کلیه اشیاء و اطلاعات مربوط به خصلتهای آنها است. اولین Domain Controller در شبکه بطور خودکار نگهدارنده این سریس نیز خواهد بود و برای اضافه کردن نقش Global Catalog به Domain Controllerهای دیگر در شبکه باید این کار بصورت دستی صورت بگیرد.
دو وظیفه اصلی
Global Catalog به شرح زیر است:

1 -   تایید اعتبار درخواستهای
Logon در حالت Native-mode
2 - پاسخ به جستجو در
Active Directory

در یک
Native-domain کاربرها برای Logon کردن و تایید اعتبار شدن به یک Global Catalog که در دسترس باشد نیاز دارند و در صورتیکه به هر دلیل یک GC در دسترس نباشد (که میتواند در دسترس نبودن سرور و یا پایین بودن سرعت اتصال WAN باشد) از Cached Credential استفاده میکند که در این صورت کاربرها قادر به استفاده از منابع شبکه ای نخواهند بود.
قاعده ای که مایکروسافت در ارتباط با طراحی
Global Catalog پیشنهاد داده است قرار دادن یک Global Catalog در سایتها و دفاتری است که سرعت اتصال WAN آنها پایین و یا ناپایدار است و تا حد امکان در مکانهایی که اتصالات بین دفاتر و سایتها پایدار و پر قدرت است از تعداد Global Catalogها بکاهیم.
یکی از مواردی که باعث میشود تعداد
Global Catalogها در شبکه را افزایش دهیم چگالی بالای تعداد کاربرها و نیاز به افزایش سرعت Logon میباشد ولیکن باید مراقب بود که این کار با دقت تمام صورت گیرد چرا که Global Catalog دارای یکی از سنگین ترین ترافیکهای Replication است. پس میتوان این مطلب را به این صورت مطرح کرد که در موقعیتهایی که اتصالات WAN برای متصل کردن بخشهای مختلف سازمان و یا دفاتر مختلف پر سرعت و پایدار است بهتر است تا آنجا که امکانش هست تعداد Global Catalogها را با قرار دادن یک Global Catalog در مرکز Hub و یا جایی که چگالی کاربران بالاست بکاهیم و از طرفی برای جلوگیری از اشباع شدن پهنای باند محدود ما در موقعیتهایی که ارتباطات WAN ما از نوع Dial-Up و یا به نحوی نوعی اتصال کم سرعت و یا نا پایدار است در هر یک از دفاتر یک سرور که نگهدارنده GC میباشد در نظر بگیریم تا کاربرها برای نیازهای اولیه خود که شامل Login کردن و جستجو در Active Directory است نیاز نباشد از کانال WAN استفاده کنند و WAN فقط برای انجام Replication که در بازه های زمانی خاص و قابل تنظیم میباشد مورد استفاده قرار بگیرد.
همانطوری که گفته شد یکی از اهداف
Global Catalog پاسخ به در خواستهای کاربران در جستجوی Active Directory است. بعنوان مثال شاید شما به دنبال یک پرینتر، کاربر، ایستگاه و یا هر منبع دیگری بگردید که همگی در Active Directory ثبت شده اند. برای انجام این جستجو و دریافت پاسخ مناسب باید حتماً به یک Global Catalog دسترسی داشته باشید و سرعت دریافت پاسخ با نزدیک بودن شما به یک GC از طریق یک کانال پر سرعت و مطمئن رابطه مستقیم دارد و شاید نیاز حیاتی به جستجو در Active Directory شما را ملزم به افزودن Global Catalog های اضافی نماید تا پاسخ متناسب با نیاز در سریعترین زمان ممکن دریافت شود و این مساله در ارتباط با سرعت Login نیز صدق میکند.
میبینید که افزایش و کاهش
Global Catalog بسته به شرایط میـواند معایب و فواید خود را داشته باشد و شاید کمی گمراه کننده باشد!
نقش
Global Catalog بسیار مهم است و گاهی مشکلات ناشناسی شما را احاطه میکنند که منشاء آنها میتواند مشکل در یکی از اجزای Active Directory باشد. بعنوان نمونه در دسترس نبودن Global Catalog میتواند مشکلاتی را برای کاربران در استفاده از Exchange Server نماید!
اطلاعات مربوط به نرم افزار، سخت افزار، اتصالات شبکه ای
LAN و WAN ، گستردگی جغرافیایی دفاتر مشتری حیاتی ترین اطلاعات برای تجزیه و تحلیل شما و طراحی طرز قرار گرفتن Global Catalog میباشد.

ادامه ندارد .

نظرات (3)
چهارشنبه 25 آبان‌ماه سال 1384 ساعت 09:03 ق.ظ
سلام خوبی؟ وب زیبایی داری.موفق باشی. یا حق
امتیاز: 0 0
چهارشنبه 2 آذر‌ماه سال 1384 ساعت 03:10 ب.ظ
خوب بود خانم مهنس از ولباگت. موفق باشی
امتیاز: 0 0
جمعه 23 شهریور‌ماه سال 1386 ساعت 06:45 ق.ظ
سلام.
قشنگ بود!
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد